Barszcz Sosnowskiego pojawił się w kolejnym miejscu! Mieszkańcy ostrzegają się nawzajem

Zdjęcie z artykułu: Barszcz Sosnowskiego pojawił się w kolejnym miejscu! Mieszkańcy ostrzegają się nawzajem Katowice: Uważajcie na te miejsca! Rośnie tam groźny barszcz Sosnowskiego [LISTA]; www.wikimedia.org
Ilustracja do artykułu Barszcz Sosnowskiego pojawił się w kolejnym miejscu! Mieszkańcy ostrzegają się nawzajem

Ostatnio informowaliśmy Was o tym, że Barszcz Sosnowskiego pojawił się aż w sześciu miejscach w Katowicach. Teraz mieszkańcy Zabrza zauważyli tę niebezpieczną roślinę w swoim mieście. 

Jeden z mieszkańców Barszcz Sosnowskiego zauważył na terenie dawnego PGRu w Mikulczycach. Roślinę widać bardzo wyraźnie z ulicy, ma ponad dwa metry wysokości. 

Przypomnijmy, tę niebezpieczną roślinę zauważono już w kilku miejscach w Katowicach. Barszcz wyrósł: przy ulicy Panewnickiej 228, Nasypowej 5, Kuźnickiej 42 - w korycie rzeki Kłodnica, Saskiej 19 przy nasypie  kolejowym i w rejonie rowu "Malownik" oraz przy ul. Bojanowskiego.

Strażnicy apelują o zgłaszanie miejsc, w których zauważamy występowanie tej groźnej rośliny. Kontakt z tą rośliną powoduje bardzo groźne oparzenia skóry! Informację można również zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej, która poświęcona jest m.in. szkoleniom na temat tej niebezpiecznej rośliny czy usuwaniem zagrożenia.

Co robić, gdy oparzymy się Barszczem Sosnowskiego?

  • skażone miejsce na skórze należy zabezpieczyć przed działaniem promieni UV i najlepiej unikać słońca przez najbliższe, co najmniej dwie doby
  • najszybciej jak to możliwe należy umyć skażone miejsce letnią wodą z mydłem
  • poparzenia barszczem Sosnowskiego, lub innym podobnie toksycznym gatunkiem, bezwzględnie wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.
  • Dobrze jest sfotografować roślinę „podejrzewaną” o wywołanie objawów poparzenia i pokazać jej zdjęcie specjaliście. Może to być istotna – w procesie leczenia – informacja, ponieważ różne związki chemiczne (o odmiennych właściwościach) odpowiadają za poparzenia wywołane przez różne gatunki roślin
  • Gdy nie możemy od razu skontaktować się z lekarzem należy zażyć wapno i leki antyhistaminowe. Są dostępne bez recepty. Na skórę można także położyć zimny kompres, zrobić okład z Altacetu lub w przypadku mocnego poparzenia zastosować Panthenol.

Zobacz też: Strażacy interweniowali aż 130 razy. Ludzie bez prądu, mają zalane piwnice, uszkodzone dachy​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy