Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Eska Śląsk 3 Kontrmanifestacja i faszystowskie symbole w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]
Kontrmanifestacja w Bielsku-Białej / Fundacja Klamra
Ilustracja do artykułu: Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Podczas sobotniej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, nie obyło się bez utarczek słownych z grupą kontrmanifestantów z tzw. środowisk nacjonalistycznych. Jeden z nich nosił faszystowskie symbole. Inni mieli zasłonięte twarze, przez co interweniować musiała policja. 

Sobotnia demonstracja KOD pod hasłem "Kręcą Nas Wolne Media" była już trzecią, zorganizowaną w Bielsku-Białej, tym razem jednak nie zabrakło też kontrmanifestantów z grup nacjonalistycznych i narodowych. Między obiema grupami nie doszło jednak do poważniejszych starć, poza utarczkami słownymi. 

Uwagę na siebie jednak zwrócił jeden z nacjonalistów, który na czapce miał napis „fascismo (czyli faszyzm – w j. włoskim) z ziemi włoskiej do Polski”, a na twarzy chustę z symbolem „czarnego słońca” używanego przez oddziały Waffen-SS i współczesnych neonazistów. 

Jak informuje Fundacja Klamra, walcząca z przejawami nietolerancji i rasizmu, 20-letni mężczyzna związany jest z ruchem autonomicznych nacjonalistów, który otwarcie odwołuje się do nazizmu. Fundacja zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przez niego oraz innych kontrmanifestantów przestępstwa. 

- Zawiadomiliśmy policję o przestępstwie polegającym na propagowaniu ustroju faszystowskiego. Na flagach uczestników niezarejestrowanej kontrmanifestacji widniały także symbole słowiańskich swastyk - Mówi Dariusz Paczkowski, z Fundacji Klamra.

Jak potwierdza rzeczniczka bielskiej komendy policji mundurowi zatrzymali 20-latka, który publicznie prezentował na czapce i chuście zabronioną symbolikę. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. O jego dalszym losie rozstrzygnie wkrótce prokurator. Grożą mu 2 lata więzienia. 

Faszystowskie gadżety w internecie

Zdaniem fundacji w Polsce bez problemu można propagować ustrój faszystowski, mimo że zabrania tego konstytucja. Jak podkreśla Dariusz Paczkowski, na internetowych aukcjach bez przeszkód kupimy odzież z neonazistowskimi symbolami. 

- Są sprzedawane zarówno materiały propagandowe jak i gadżety z symboliką nazistowską. Wiele z nich jest zabronionych np. w Niemczech, dlatego wielu neonazistów kupuje to na polskich aukcjach - przyznaje Paczkowski. 

Z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra rozmawiała nasza reporterka Iza Janoszek. 

Odwet

Dariusz Paczkowski przyznaje, że za działania fundacji dostaje pogróżki, a przed rokiem został zaatakowany. - Najpierw były groźby, potem moje nazwisko znalazło się na tzw. liście wrogów białej rasy, tak samo dane moich dzieci zostały upublicznione. Wszystko po to, aby nas zastraszyć. Kiedy to nie przyniosło efektów, zostałem zaatakowany w biały dzień - tłumaczy. 

Zaznacza, że zawsze zaczyna się najpierw od malowania swastyk, ale kiedy nie ma reakcji, to zaczynają się akty przemocy. 

Manifestacja antyimigracyjna w Katowicach [Zdjęcia]. Spłonęła flaga UE​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

MUNDIAL 2018 - MECZE 21.06. Kto gra w czwartek? [GODZINA, TRANSMISJA TERMINARZ]

MUNDIAL 2018 - MECZE 21.06. Kto gra w czwartek? [GODZINA, TRANSMISJA TERMINARZ]

Kto gra na mundialu 21.06.2018? Jakie mecze tego dnia? Gdzie i o której oglądać mecze na MŚ Rosja 2018? Szczegóły i dokładną rozpiskę przybliżamy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 20:15
Mecz Argentyna - Chorwacja 2018: o której i gdzie ONLINE i w TV [TRANSMISJA]

Mecz Argentyna - Chorwacja 2018: o której i gdzie ONLINE i w TV [TRANSMISJA]

Argentyna - Chorwacja to 21 czerwca jedyny mecz w ciekawej grupie D. Gdzie i o której oglądać ten pojedynek? Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 19:24
Shanguy rozkręcą każdą imprezę! Piosenka King of the Jungle hitem lata 2018? [AUDIO]

Shanguy rozkręcą każdą imprezę! Piosenka King of the Jungle hitem lata 2018? [AUDIO]

King of the Jungle to kolejny singiel projektu Shanguy! Czy artyści powtórzą z tym hitem sukces singla La Louze? Oceńcie - słuchając na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 16:34
Czym handlowali Kruppowie? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Czym handlowali Kruppowie? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Czym handlowali Kruppowie, czyli rodzina niemieckich przemysłowców? Poprawną odpowiedź na pytanie z Milionerów publikujemy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 16:20

EKSTREMALNE SPORTY NA PROFIAUTO SHOW. MUSISZ TO ZOBACZYĆ!Akcja partnerska

POKAŻ SWÓJ TALENT I WYGRAJ 20 000 ZŁ!Akcja partnerska
Ładuję newsy