Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Eska Śląsk 3 Kontrmanifestacja i faszystowskie symbole w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]
Kontrmanifestacja w Bielsku-Białej / Fundacja Klamra
Ilustracja do artykułu: Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Podczas sobotniej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, nie obyło się bez utarczek słownych z grupą kontrmanifestantów z tzw. środowisk nacjonalistycznych. Jeden z nich nosił faszystowskie symbole. Inni mieli zasłonięte twarze, przez co interweniować musiała policja. 

Sobotnia demonstracja KOD pod hasłem "Kręcą Nas Wolne Media" była już trzecią, zorganizowaną w Bielsku-Białej, tym razem jednak nie zabrakło też kontrmanifestantów z grup nacjonalistycznych i narodowych. Między obiema grupami nie doszło jednak do poważniejszych starć, poza utarczkami słownymi. 

Uwagę na siebie jednak zwrócił jeden z nacjonalistów, który na czapce miał napis „fascismo (czyli faszyzm – w j. włoskim) z ziemi włoskiej do Polski”, a na twarzy chustę z symbolem „czarnego słońca” używanego przez oddziały Waffen-SS i współczesnych neonazistów. 

Jak informuje Fundacja Klamra, walcząca z przejawami nietolerancji i rasizmu, 20-letni mężczyzna związany jest z ruchem autonomicznych nacjonalistów, który otwarcie odwołuje się do nazizmu. Fundacja zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przez niego oraz innych kontrmanifestantów przestępstwa. 

- Zawiadomiliśmy policję o przestępstwie polegającym na propagowaniu ustroju faszystowskiego. Na flagach uczestników niezarejestrowanej kontrmanifestacji widniały także symbole słowiańskich swastyk - Mówi Dariusz Paczkowski, z Fundacji Klamra.

Jak potwierdza rzeczniczka bielskiej komendy policji mundurowi zatrzymali 20-latka, który publicznie prezentował na czapce i chuście zabronioną symbolikę. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. O jego dalszym losie rozstrzygnie wkrótce prokurator. Grożą mu 2 lata więzienia. 

Faszystowskie gadżety w internecie

Zdaniem fundacji w Polsce bez problemu można propagować ustrój faszystowski, mimo że zabrania tego konstytucja. Jak podkreśla Dariusz Paczkowski, na internetowych aukcjach bez przeszkód kupimy odzież z neonazistowskimi symbolami. 

- Są sprzedawane zarówno materiały propagandowe jak i gadżety z symboliką nazistowską. Wiele z nich jest zabronionych np. w Niemczech, dlatego wielu neonazistów kupuje to na polskich aukcjach - przyznaje Paczkowski. 

Z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra rozmawiała nasza reporterka Iza Janoszek. 

Odwet

Dariusz Paczkowski przyznaje, że za działania fundacji dostaje pogróżki, a przed rokiem został zaatakowany. - Najpierw były groźby, potem moje nazwisko znalazło się na tzw. liście wrogów białej rasy, tak samo dane moich dzieci zostały upublicznione. Wszystko po to, aby nas zastraszyć. Kiedy to nie przyniosło efektów, zostałem zaatakowany w biały dzień - tłumaczy. 

Zaznacza, że zawsze zaczyna się najpierw od malowania swastyk, ale kiedy nie ma reakcji, to zaczynają się akty przemocy. 

Manifestacja antyimigracyjna w Katowicach [Zdjęcia]. Spłonęła flaga UE​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Ewa Farna - Bumerang: nowy singiel wokalistki

Ewa Farna - Bumerang: nowy singiel wokalistki

Ewa Farna powraca z nową piosenką! Znamy już szczegóły dotyczące najnowszego singla wokalistki.

22 maja 2017, 17:32
To ona miała być gwiazdą Eurowizji 2017. Lepiej niż Justin Timberlake?

To ona miała być gwiazdą Eurowizji 2017. Lepiej niż Justin Timberlake?

Gwiazda światowego formatu miała być gościem specjalnym Eurowizji 2017. O kim mowa?

22 maja 2017, 17:14
Zbigniew Wodecki opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba

Zbigniew Wodecki opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba

Zbigniew Wodecki słynął z dużego dystansu do siebie, co potwierdzał w każdym publicznym wystąpieniu. Sprawdźcie, jak muzyk opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba.

22 maja 2017, 17:09
Zbigniew Wodecki - rodzina zmarłego artysty

Zbigniew Wodecki - rodzina zmarłego artysty

Rodzina Zbigniewa Wodeckiego czuwała przy nim do ostatnich chwil jego życia. Kim jest żona Zbigniewa Wodeckiego? Co wiemy o dzieciach zmarłego artysty?

22 maja 2017, 17:03

Odlotowy prezent na Dzień Dziecka! Grawitacja? tu jej nie ma...Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy