Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Eska Śląsk 3 Kontrmanifestacja i faszystowskie symbole w Bielsku-Białej [ZDJĘCIA]
Kontrmanifestacja w Bielsku-Białej / Fundacja Klamra
Ilustracja do artykułu: Bielsko-Biała: Neofaszyści na kontrmanifestacji? Klamra zawiadomiła policję

Podczas sobotniej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, nie obyło się bez utarczek słownych z grupą kontrmanifestantów z tzw. środowisk nacjonalistycznych. Jeden z nich nosił faszystowskie symbole. Inni mieli zasłonięte twarze, przez co interweniować musiała policja. 

Sobotnia demonstracja KOD pod hasłem "Kręcą Nas Wolne Media" była już trzecią, zorganizowaną w Bielsku-Białej, tym razem jednak nie zabrakło też kontrmanifestantów z grup nacjonalistycznych i narodowych. Między obiema grupami nie doszło jednak do poważniejszych starć, poza utarczkami słownymi. 

Uwagę na siebie jednak zwrócił jeden z nacjonalistów, który na czapce miał napis „fascismo (czyli faszyzm – w j. włoskim) z ziemi włoskiej do Polski”, a na twarzy chustę z symbolem „czarnego słońca” używanego przez oddziały Waffen-SS i współczesnych neonazistów. 

Jak informuje Fundacja Klamra, walcząca z przejawami nietolerancji i rasizmu, 20-letni mężczyzna związany jest z ruchem autonomicznych nacjonalistów, który otwarcie odwołuje się do nazizmu. Fundacja zawiadomiła policję o możliwości popełnienia przez niego oraz innych kontrmanifestantów przestępstwa. 

- Zawiadomiliśmy policję o przestępstwie polegającym na propagowaniu ustroju faszystowskiego. Na flagach uczestników niezarejestrowanej kontrmanifestacji widniały także symbole słowiańskich swastyk - Mówi Dariusz Paczkowski, z Fundacji Klamra.

Jak potwierdza rzeczniczka bielskiej komendy policji mundurowi zatrzymali 20-latka, który publicznie prezentował na czapce i chuście zabronioną symbolikę. Zatrzymany usłyszał już zarzuty. O jego dalszym losie rozstrzygnie wkrótce prokurator. Grożą mu 2 lata więzienia. 

Faszystowskie gadżety w internecie

Zdaniem fundacji w Polsce bez problemu można propagować ustrój faszystowski, mimo że zabrania tego konstytucja. Jak podkreśla Dariusz Paczkowski, na internetowych aukcjach bez przeszkód kupimy odzież z neonazistowskimi symbolami. 

- Są sprzedawane zarówno materiały propagandowe jak i gadżety z symboliką nazistowską. Wiele z nich jest zabronionych np. w Niemczech, dlatego wielu neonazistów kupuje to na polskich aukcjach - przyznaje Paczkowski. 

Z Dariuszem Paczkowskim z Fundacji Klamra rozmawiała nasza reporterka Iza Janoszek. 

Odwet

Dariusz Paczkowski przyznaje, że za działania fundacji dostaje pogróżki, a przed rokiem został zaatakowany. - Najpierw były groźby, potem moje nazwisko znalazło się na tzw. liście wrogów białej rasy, tak samo dane moich dzieci zostały upublicznione. Wszystko po to, aby nas zastraszyć. Kiedy to nie przyniosło efektów, zostałem zaatakowany w biały dzień - tłumaczy. 

Zaznacza, że zawsze zaczyna się najpierw od malowania swastyk, ale kiedy nie ma reakcji, to zaczynają się akty przemocy. 

Manifestacja antyimigracyjna w Katowicach [Zdjęcia]. Spłonęła flaga UE​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy