Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

Zdjęcie z artykułu: Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie! Profilaktyczne badania uratowały im życie; www.pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

W sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu lekarze przeprowadzili bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające wykryć tętniaka. Dla 43 osób okazały się szczególnie cenne.        

Na badania zgłosiło się około 700 osób z całego województwa śląskiego. Pojawili się mieszkańcy Katowic, Zabrza, Gliwic, a nawet Ustronia! Badania przesiewowe były adresowane do mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 50 lat. Nie trzeba było mieć skierowania, nie wymagane były także zapisy.

Spośród 700 osób, u 43 wykryto tętniaka. Dwie z nich muszą poddać się operacji. Te badania najprawdopodobniej uratowały im życie.
Darmowa akcja była w bytomskim szpitalu przeprowadzana po raz pierwszy, ale lekarze już mają plany na organizację kolejnych. Sobotnie badania były przeprowadzone na zasadzie wolontariatu, lekarze przyszli do pracy w wolnym dniu. 

Badania przesiewowe pozwalają wykryć tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniak aorty brzusznej jest tym trudniejszy do wykrycia, bo początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Narażone są na niego zwłaszcza osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, cierpiące na chorobę wieńcową czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Frele wracają z kolejnym coverem! Posłuchajcie tym razem o... miłości do górnika! [WIDEO]

Najnowsze newsy eska.pl

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real - Barcelona 16.08.2017 - TRANSMISJA ONLINE i w TV. Gdzie za darmo?

Real Madryt - FC Barcelona 16.08 to drugi mecz o Superpuchar Hiszpanii. Pierwsze starcie wygrali Królewscy. Kto okaże się lepszy tym razem? Odpowiedź poznamy w trakcie transmisji na żywo. Gdzie oglądać mecz ONLINE i w TV?

16 sierpnia 2017, 23:36
Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing - soundtrack w liczbach na 30-lecie

Dirty Dancing ma już 30 lat. Już teraz na ESKA.pl znajdziecie najważniejsze ciekawostki dotyczące muzyki z filmu! 

16 sierpnia 2017, 15:43
Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce - akcje fanowskie na koncert w Krakowie

Lana Del Rey w Polsce może liczyć na swoich fanów. Sprawdź, co szykują oni na koncert swojej idolki w Krakowie.

16 sierpnia 2017, 15:43
Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy w indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

Azja Express 2: uczestnicy nowej edycji rozpoczęli promocję India Express i zaprezentowali się w tradycyjnych indyjskich strojach. Rozpoznasz wszystkich?

16 sierpnia 2017, 15:26

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy