Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

Zdjęcie z artykułu: Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie! Profilaktyczne badania uratowały im życie; www.pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

W sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu lekarze przeprowadzili bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające wykryć tętniaka. Dla 43 osób okazały się szczególnie cenne.        

Na badania zgłosiło się około 700 osób z całego województwa śląskiego. Pojawili się mieszkańcy Katowic, Zabrza, Gliwic, a nawet Ustronia! Badania przesiewowe były adresowane do mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 50 lat. Nie trzeba było mieć skierowania, nie wymagane były także zapisy.

Spośród 700 osób, u 43 wykryto tętniaka. Dwie z nich muszą poddać się operacji. Te badania najprawdopodobniej uratowały im życie.
Darmowa akcja była w bytomskim szpitalu przeprowadzana po raz pierwszy, ale lekarze już mają plany na organizację kolejnych. Sobotnie badania były przeprowadzone na zasadzie wolontariatu, lekarze przyszli do pracy w wolnym dniu. 

Badania przesiewowe pozwalają wykryć tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniak aorty brzusznej jest tym trudniejszy do wykrycia, bo początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Narażone są na niego zwłaszcza osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, cierpiące na chorobę wieńcową czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Frele wracają z kolejnym coverem! Posłuchajcie tym razem o... miłości do górnika! [WIDEO]

Najnowsze newsy eska.pl

Ewa Farna - Bumerang: nowy singiel wokalistki

Ewa Farna - Bumerang: nowy singiel wokalistki

Ewa Farna powraca z nową piosenką! Znamy już szczegóły dotyczące najnowszego singla wokalistki.

22 maja 2017, 17:32
To ona miała być gwiazdą Eurowizji 2017. Lepiej niż Justin Timberlake?

To ona miała być gwiazdą Eurowizji 2017. Lepiej niż Justin Timberlake?

Gwiazda światowego formatu miała być gościem specjalnym Eurowizji 2017. O kim mowa?

22 maja 2017, 17:14
Zbigniew Wodecki opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba

Zbigniew Wodecki opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba

Zbigniew Wodecki słynął z dużego dystansu do siebie, co potwierdzał w każdym publicznym wystąpieniu. Sprawdźcie, jak muzyk opowiada dowcip o sobie, jak idzie do nieba.

22 maja 2017, 17:09
Zbigniew Wodecki - rodzina zmarłego artysty

Zbigniew Wodecki - rodzina zmarłego artysty

Rodzina Zbigniewa Wodeckiego czuwała przy nim do ostatnich chwil jego życia. Kim jest żona Zbigniewa Wodeckiego? Co wiemy o dzieciach zmarłego artysty?

22 maja 2017, 17:03

Odlotowy prezent na Dzień Dziecka! Grawitacja? tu jej nie ma...Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy