Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

Zdjęcie z artykułu: Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie! Profilaktyczne badania uratowały im życie; www.pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

W sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu lekarze przeprowadzili bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające wykryć tętniaka. Dla 43 osób okazały się szczególnie cenne.        

Na badania zgłosiło się około 700 osób z całego województwa śląskiego. Pojawili się mieszkańcy Katowic, Zabrza, Gliwic, a nawet Ustronia! Badania przesiewowe były adresowane do mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 50 lat. Nie trzeba było mieć skierowania, nie wymagane były także zapisy.

Spośród 700 osób, u 43 wykryto tętniaka. Dwie z nich muszą poddać się operacji. Te badania najprawdopodobniej uratowały im życie.
Darmowa akcja była w bytomskim szpitalu przeprowadzana po raz pierwszy, ale lekarze już mają plany na organizację kolejnych. Sobotnie badania były przeprowadzone na zasadzie wolontariatu, lekarze przyszli do pracy w wolnym dniu. 

Badania przesiewowe pozwalają wykryć tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniak aorty brzusznej jest tym trudniejszy do wykrycia, bo początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Narażone są na niego zwłaszcza osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, cierpiące na chorobę wieńcową czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Frele wracają z kolejnym coverem! Posłuchajcie tym razem o... miłości do górnika! [WIDEO]

Najnowsze newsy eska.pl

Idol: Arek Kłusowski i Filip Moniuszko. Internauci pytają o uczestników show!

Idol: Arek Kłusowski i Filip Moniuszko. Internauci pytają o uczestników show!

Arek Kłusowski i Filip Moniuszko odpadli z Idola? Internauci dopytują o dwóch uczestników, którzy zapadli w pamięć widzom po castingowych odcinkach muzycznego show!

27 marca 2017, 16:16
Co to jest fake news?

Co to jest fake news?

Fake newsy to niebezpieczne, szybko rozwijające się zjawisko w internecie. Na ESKA.pl., wyjaśniamy co to właściwie jest i jak należy na nie reagować.

27 marca 2017, 16:00
Open'er 2017: polski tydzień ogłoszeń

Open'er 2017: polski tydzień ogłoszeń

Organizatorzy Open'era ogłosili powrót legendy polskiego hip hopu specjalnie na festiwal i zapowiedzieli polski tydzień ogłoszeń.

27 marca 2017, 15:46
Kasia Moś w Rydze. Polka ponownie oczarowała na zagranicznym koncercie!

Kasia Moś w Rydze. Polka ponownie oczarowała na zagranicznym koncercie!

Kasia Moś nie zwalnia tempa i przed Eurowizją 2017 koncertuje po całej Europie. Tym razem Polka zachwyciła mieszkańców Rygi.

27 marca 2017, 15:24
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy