Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

Zdjęcie z artykułu: Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie! Profilaktyczne badania uratowały im życie; www.pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

W sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu lekarze przeprowadzili bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające wykryć tętniaka. Dla 43 osób okazały się szczególnie cenne.        

Na badania zgłosiło się około 700 osób z całego województwa śląskiego. Pojawili się mieszkańcy Katowic, Zabrza, Gliwic, a nawet Ustronia! Badania przesiewowe były adresowane do mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 50 lat. Nie trzeba było mieć skierowania, nie wymagane były także zapisy.

Spośród 700 osób, u 43 wykryto tętniaka. Dwie z nich muszą poddać się operacji. Te badania najprawdopodobniej uratowały im życie.
Darmowa akcja była w bytomskim szpitalu przeprowadzana po raz pierwszy, ale lekarze już mają plany na organizację kolejnych. Sobotnie badania były przeprowadzone na zasadzie wolontariatu, lekarze przyszli do pracy w wolnym dniu. 

Badania przesiewowe pozwalają wykryć tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniak aorty brzusznej jest tym trudniejszy do wykrycia, bo początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Narażone są na niego zwłaszcza osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, cierpiące na chorobę wieńcową czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Frele wracają z kolejnym coverem! Posłuchajcie tym razem o... miłości do górnika! [WIDEO]

Najnowsze newsy eska.pl

Gran Derbi 23.04.2017: Real Madryt - FC Barcelona ONLINE i w TV za darmo? [TRANSMISJA]

Gran Derbi 23.04.2017: Real Madryt - FC Barcelona ONLINE i w TV za darmo? [TRANSMISJA]

Real Madryt - FC Barcelona na żywo w internecie i ogólnodostępnej telewizji? Gdzie i o której oglądać Gran Derbi 2017? Przekonajcie się już teraz na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 19:26
Pogoda na majówkę 2017 - jaki będzie długi weekend?

Pogoda na majówkę 2017 - jaki będzie długi weekend?

Jakie są prognozy pogody na majówkę 2017? Będzie ciepło czy zimno i deszczowo? O tym, jaka będzie pogoda 1, 2 i 3 maja piszemy na ESKA.pl!

23 kwietnia 2017, 13:34
Talizman vs Królowa łez - dla kogo tytuł hitu i teledysku roku? #EMA2017

Talizman vs Królowa łez - dla kogo tytuł hitu i teledysku roku? #EMA2017

Talizman i Królowa łez - to dwa hity, które walczą w tych samych kategoriach! Który przebój okaże się lepszy i otrzyma nagrodę na ESKA Music Awards 2017? Informacje o tych utworach podrzucamy na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 10:39
Orlen Warsaw Marathon 2017 - TRASA i utrudnienia na drodze

Orlen Warsaw Marathon 2017 - TRASA i utrudnienia na drodze

Orlen Warsaw Marathon już w niedzielę 23 kwietnia 2017. Tego dnia w centrum miasta będą duże utrudnienia w ruchu. Które ulice będą zamknięte? Jak przebiega trasa OWM 2017? Przekonajcie się na ESKA.pl

23 kwietnia 2017, 10:35
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy