Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

Zdjęcie z artykułu: Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie! Profilaktyczne badania uratowały im życie; www.pixabay.com
Ilustracja do artykułu Bytom: Badania profilaktyczne uratowały im życie!

W sobotę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu lekarze przeprowadzili bezpłatne badania profilaktyczne, pomagające wykryć tętniaka. Dla 43 osób okazały się szczególnie cenne.        

Na badania zgłosiło się około 700 osób z całego województwa śląskiego. Pojawili się mieszkańcy Katowic, Zabrza, Gliwic, a nawet Ustronia! Badania przesiewowe były adresowane do mieszkańców naszego regionu, którzy ukończyli 50 lat. Nie trzeba było mieć skierowania, nie wymagane były także zapisy.

Spośród 700 osób, u 43 wykryto tętniaka. Dwie z nich muszą poddać się operacji. Te badania najprawdopodobniej uratowały im życie.
Darmowa akcja była w bytomskim szpitalu przeprowadzana po raz pierwszy, ale lekarze już mają plany na organizację kolejnych. Sobotnie badania były przeprowadzone na zasadzie wolontariatu, lekarze przyszli do pracy w wolnym dniu. 

Badania przesiewowe pozwalają wykryć tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Tętniak aorty brzusznej jest tym trudniejszy do wykrycia, bo początkowo nie daje żadnych niepokojących objawów. Narażone są na niego zwłaszcza osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, cierpiące na chorobę wieńcową czy nadciśnienie tętnicze.

Zobacz też: Frele wracają z kolejnym coverem! Posłuchajcie tym razem o... miłości do górnika! [WIDEO]

Najnowsze newsy eska.pl

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran w Polsce? Artysta przedłuża trasę promująca album Divide. Co z długo wyczekiwanym koncertem w Polsce?

27 czerwca 2017, 17:05
Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017 wystartuje już 1 lipca. Ilu Polaków pojedzie w wyścigu? Sprawdzajcie na ESKA.pl

27 czerwca 2017, 16:12
Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2 - znamy coraz więcej szczegółów drugiego sezonu serialu. Sprawdź, kto się znalazł w obsadzie i kiedy będą nowe odcinki najpopularniejszego polskiego serialu ostatnich lat. 

27 czerwca 2017, 16:06
Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna w tym roku obchodzi 10-lecie muzycznej działalności. Z tej okazji organizuje koncert '10 lat na scenie' z udziałem gości. Sprawdź, po ile są bilety i gdzie je kupić oraz kiedy odbędzie się jubileuszowa impreza.

27 czerwca 2017, 15:24

Już 1 i 2 Lipca Święto Morza w Międzybrodziu Bielskim!! Zapraszamy i polecamy!!Akcja partnerska

American Cars Manię czas zacząć! Start 30 czerwca! Sprawdź >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy