Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska? [ZDJĘCIA]

Eska śląsk 8 Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska? [ZDJĘCIA]
Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska / www.facebook.com/chforumgliwice
Ilustracja do artykułu: Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska? [ZDJĘCIA]

Czy przedstawianie kobiety jako pasjonatki zakupów, marzącej jedynie o kolejnej parze butów, można uznać za przejaw seksizmu? Zdaje się, że wszystko zależy od sposobu, w jakim wykona się tę kreację.

W sieci kilka dni temu rozpętała się dyskusja związana ze sposobem, w jaki CH Forum Gliwice prowadzi komunikację na Facebooku. Na profilu galerii od pewnego czasu pojawiają się grafiki przedstawiające kobiety na zakupach. Całość okraszona jest podpisami. Na jednej z nich czytamy: „Pamiętaj! Lepiej się spóźnić, niż przyjść na czas i brzydko wyglądać”.

W Internecie zaczęły się pojawiać głosy, że seria postów jest seksistowska, jej twórcy operują stereotypami i propagują skandaliczne wzorce.

Wśród samych odbiorczyń tego przekazu też zawrzało. 

Zdjęcie z artykułu: Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska? [ZDJĘCIA] Komentarze kobiet w sprawie postów na Facebooku CH Forum Gliwice; www.facebook.com/FreestyleVoguing
Ilustracja do artykułu Kampania CH Forum Gliwice jest seksistowska? [ZDJĘCIA]

Sprowadzanie kobiet do roli zakupoholiczek jest strzałem w stopę dla galerii handlowej

– Warto opierać przekazy na archetypach rozpoznawalnych w społeczeństwie, jednak w tym przypadku bazują na niezmiernie krzywdzących stereotypach. Ukazują prawdopodobnie głównych klientów galerii, kobiety, czyli grupę, o którą szczególnie Centrum Handlowe Forum Gliwice powinno dbać w sposób nie umniejszający jej, a wręcz przeciwnie, gloryfikujący ją.

Komunikaty sprowadzające kobiety do roli zakupoholiczek, utrzymanek mężczyzn czy, kolokwialnie mówiąc, słodkich idiotek, w dobie walki o równouprawnienie i równe traktowanie jest  strzałem w stopę CH Forum Gliwice. Jeśli w założeniach komunikatów, było wywołanie kontrowersji i zdobycie jak największego rozgłosu to cel został zrealizowany.

Szkoda tylko, że jest to myślenie krótkoterminowe, gdyż w długim okresie galeria może stracić nie tyle na wizerunku, co na przychodach. Niejeden przykład pokazał, że kryzys w mediach społecznościowych przekłada się wprost na wyniki finansowe firm. Do tej pory prowadzący profil  zdają się nie zauważać problemu i nie robią nic w odpowiedzi na komentarze zgłaszane przez osoby, które poczuły się urażone – komentuje sporne komunikaty Szymon Pieczyński, strateg, marketingowiec i współwłaściciel agencji kreatywnej Kava Studio.

Staramy się żartować ze stereotypów

– CH FORUM prowadzi liczne działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i dalekie jest od stereotypów, czy seksizmu. Dlatego jesteśmy trochę zaskoczeni takim zarzutem w kontekście pojedynczych, humorystycznych postów na profilu centrum w medium społecznościowym. Jeden z nich przedstawia kobietę, która życzyłaby sobie, aby ktoś kupił jej torebkę. Ktoś, to przecież  nie znaczy sponsor. Równie dobrze może to być mama, siostra, babcia czy koleżanka. W ten sposób staramy się żartować ze stereotypów, podczas gdy jednostronne pojmowanie wpisu raczej je utrwala. [...]. Tych, którzy mogli poczuć się postem urażeni, bardzo przepraszamy. Nie było to absolutnie naszym celem – odnosi się do całego zamieszania Grzegorz Filipczyk, dyrektor CH Forum Gliwice.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Przekazy są pełne seksizmu i stereotypów? A może to tylko nadinterpretacja? Podzielcie się z nami swoim zdaniem w komentarzach! 

Zobacz też: TO WIDEO robi w sieci furorę. Za kolumną prezydencką pędzi... Seicento!​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran w Polsce? Artysta przedłuża trasę promująca album Divide. Co z długo wyczekiwanym koncertem w Polsce?

27 czerwca 2017, 17:05
Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017 wystartuje już 1 lipca. Ilu Polaków pojedzie w wyścigu? Sprawdzajcie na ESKA.pl

27 czerwca 2017, 16:12
Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2 - znamy coraz więcej szczegółów drugiego sezonu serialu. Sprawdź, kto się znalazł w obsadzie i kiedy będą nowe odcinki najpopularniejszego polskiego serialu ostatnich lat. 

27 czerwca 2017, 16:06
Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna w tym roku obchodzi 10-lecie muzycznej działalności. Z tej okazji organizuje koncert '10 lat na scenie' z udziałem gości. Sprawdź, po ile są bilety i gdzie je kupić oraz kiedy odbędzie się jubileuszowa impreza.

27 czerwca 2017, 15:24

Już 1 i 2 Lipca Święto Morza w Międzybrodziu Bielskim!! Zapraszamy i polecamy!!



Akcja partnerska

American Cars Manię czas zacząć! Start 30 czerwca! Sprawdź >>



Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy