Katowice: w GCZD trwa budowa Centrum Urazowego dla Dzieci

Zdjęcie z artykułu: Katowice: w GCZD trwa budowa Centrum Urazowego dla Dzieci Katowice: w GCZD trwa budowa Centrum Urazowego dla Dzieci; Jolanta Skwaradowska
Ilustracja do artykułu Katowice: w GCZD trwa budowa Centrum Urazowego dla Dzieci

Do końca roku potrwa budowa nowoczesnego Centrum Urazowego dla Dzieci. Powstaje ono w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Inwestycja kosztować będzie 9 mln złotych.

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trwa przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kosztem 9 mln zł powstanie tu Centrum Urazowe dla Dzieci. 

Zadaniem Centrum będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki nim zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
 
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego. – Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych - wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.
 
Tak ważna inwestycja może wiązać się jednak z utrudnieniami dla pacjentów. Centrum Urazowe dla Dzieci w GCZD powstanie w miejscu obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia, nie można więc skorzystać z dotychczasowych wejść na SOR. Pacjenci i ich opiekunowie powinni więc korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie.
 
Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca 2017 roku. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryte zostanie ze środków unijnych.
 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran w Polsce? Artysta przedłuża trasę promująca album Divide. Co z długo wyczekiwanym koncertem w Polsce?

27 czerwca 2017, 17:05
Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017 wystartuje już 1 lipca. Ilu Polaków pojedzie w wyścigu? Sprawdzajcie na ESKA.pl

27 czerwca 2017, 16:12
Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2 - znamy coraz więcej szczegółów drugiego sezonu serialu. Sprawdź, kto się znalazł w obsadzie i kiedy będą nowe odcinki najpopularniejszego polskiego serialu ostatnich lat. 

27 czerwca 2017, 16:06
Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna w tym roku obchodzi 10-lecie muzycznej działalności. Z tej okazji organizuje koncert '10 lat na scenie' z udziałem gości. Sprawdź, po ile są bilety i gdzie je kupić oraz kiedy odbędzie się jubileuszowa impreza.

27 czerwca 2017, 15:24

Już 1 i 2 Lipca Święto Morza w Międzybrodziu Bielskim!! Zapraszamy i polecamy!!Akcja partnerska

American Cars Manię czas zacząć! Start 30 czerwca! Sprawdź >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy