Praktiker przestał wypłacać pracownikom pensje. Teraz chce od nich odszkodowania

Zdjęcie z artykułu: Praktiker przestał wypłacać pracownikom pensje. Teraz chce od nich odszkodowania Praktiker przestał wypłacać im pensje. Teraz pracownicy mają... zapłacić firmie odszkodowanie; www.wikimedia.org
Ilustracja do artykułu Praktiker przestał wypłacać pracownikom pensje. Teraz chce od nich odszkodowania

Część pracowników Praktikera zwolniła się z pracy po tym jak firma przestała wypłacać im pensje. Teraz otrzymują wezwania do... zapłaty odszkodowania na rzecz firmy.

Większość pracowników firmy ostatni raz wynagrodzenie otrzymała w marcu. Nie dostali także żadnych dokumentów - wypowiedzenia, świadectwa pracy, co byłoby dla nich przepustką do nowej pracy. W związku z tym, część pracowników postanowiła się sama zwolnić. I tutaj pojawiają się problemy...

Byli pracownicy zapłacą Praktikerowi odszkodowanie?

– Osoby, które złożyły wypowiedzenia, zrobiły to w myśl artykułu 55 Kodeksu Pracy. Traktuje on o tym, że pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. 

W sytuacji, kiedy ludzie zostają bez środków do życia i możliwości szukania nowej pracy, trudno mówić o czymś innym niż o ciężkim naruszeniu podstawowych obowiązków wobec pracownika. W naszej ocenie pracownicy mieli prawo rozwiązać umowy o pracę – tłumaczy Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Solidarności w Praktiker Polska. 

"Pracownicy byli informowani o dramatycznej sytuacji Spółki"

O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Praktikera – Część pracowników zdecydowała się na rozwiązanie umowy o pracę  w trybie artykułu 55 Kodeksu Pracy, czyli z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy, dającego podstawę do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zarządca nie zgadza się, by powyższy artykuł mógł być tu stosowany. Wielokrotnie informował Pracowników, że w związku z dramatyczną sytuacją Spółki i utratą płynności finansowej istnieje ryzyko, że część osób nie będzie mogła otrzymać wynagrodzenia za przepracowany miesiąc – tłumaczą przedstawiciele firmy Praktiker.

Zarządca nie będąc w stanie regulować w terminie bieżących zobowiązań, poinformował o tym Sąd oraz dnia 27 lutego 2017  złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. Plan restrukturyzacyjny zakładał funkcjonowanie przedsiębiorstwa złożonego z trzynastu placówek handlowych i nie przewidywał dalszych zwolnień grupowych pracowników Spółki. W zaistniałych okolicznościach część pracowników, ze względu na niewystarczające środki finansowe, nie mogła otrzymać wynagrodzenia za kwiecień 2017 – dodają w odpowiedzi na nasze zapytanie przedstawiciele firmy Praktiker.

Około 200 pracowników otrzyma pisma wzywające do „dobrowolnego spełnienia świadczenia”

Do pracowników, którzy zdecydowali się na rozwiązanie umów o pracę w trybie natychmiastowym, spółka wystosowała specjalne pisma. Kwestionuje w nich zasadność podjętej przez nich decyzji. Jak podaje NSZZ Solidarność region śląsko-dąbrowski, w piśmie, które otrzymują pracownicy Praktikera, zarządca wzywa ich do „dobrowolnego spełnienia świadczenia”, czyli zapłaty na rzecz spółki Praktiker kwoty stanowiącej sumę wynagrodzenia brutto przysługującego pracownikowi za okres wypowiedzenia.

Mariusz Włodarczyk podkreśla, że pracownicy nie ponoszą winy za to w jakiej kondycji jest spółka. Jego zdaniem niedopuszczalne jest, aby to pracownicy finansowali jej działalność w ramach swoich pensji. 

Co dalej?

Zdaniem Solidarności z Praktiker Polska, roszczenia, które zawarte są w otrzymywanych pismach są bezpodstawne – Przygotowaliśmy dla pracowników wzór odpowiedzi na pismo, które otrzymali od zarządcy. W tym dokumencie znajduje się również wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia w terminie 7 dni. Niedotrzymanie tego terminu będzie skutkowało rozpoczęciem drogi sądowej – tłumaczy przewodniczący Solidarności w Praktiker Polska. 

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła już śledztwo w sprawie firmy Praktiker Polska. Analizowane jest m.in. naruszenie przez pracodawcę praw pracowniczych, czyli niewypłacenie im należnych wynagrodzeń. 

Zobacz też: Dworzec PKP w Katowicach w 2010 roku. Pamiętacie to jeszcze? [WIDEO, ZDJĘCIA]​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w Telewizji Polskiej! Na jednej scenie wystąpią artyści młodego i starszego pokolenia. Poznajcie wszystkie szczegóły na ESKA.pl

19 sierpnia 2017, 18:24
Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy i telewidzowie pomagają poszkodowanym w nawałnicach. W Kielcach odbędzie się koncert transmitowany w TVP. Sprawdź wszystko o koncercie Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy, piosenki, transmisja i numer sms.

19 sierpnia 2017, 17:38
Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

19 sierpnia 2017, 16:34
Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki nie żyje. Polski prozaik, dramaturg, scenarzysta zmarł w wieku 78 lat. Zobacz, jakich filmów był współtwórcą popularny 'Głowa'.

19 sierpnia 2017, 16:12

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy