Sosnowiec: Lewica broni ronda Edwarda Gierka [WIDEO]

Zdjęcie z artykułu: Sosnowiec: Lewica broni ronda Edwarda Gierka [WIDEO] Manifestacja w obronie ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu; Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Ilustracja do artykułu Sosnowiec: Lewica broni ronda Edwarda Gierka [WIDEO]

W Sosnowcu odbyła się manifestacja w obronie ronda Edwarda Gierka. Nazwę upamiętniającą I sekretarza KC PZPR prawdopodobnie trzeba będzie zmienić z uwagi na ustawę dekomunizacyjną.  

Na początku czerwca w mieście ruszyły konsultacje społeczne w tej sprawie. Mieszkańcy odpowiadają na pytanie: "Czy uważasz, że Edward Gierek zasługuje na upamiętnienie w przestrzeni publicznej Sosnowca poprzez nazwanie ronda lub ulicy jego nazwiskiem?". Wyniki konsultacji przekazane zostaną do wojewody śląskiego.

Edwarda Gierka przed ustawą dekomunizacyjną postanowiła bronić również sosnowiecka lewica.

- Edward Gierek 40 lat temu tchnął w Sosnowiec nowe życie, dzisiaj musimy pomóc zachować o tym pamięć dla następnych pokoleń - mówią przedstawiciele lewicy.

Organizatorzy manifestacji przypominali inwestycje i wydarzenia jakie miały miejsce w Sosnowcu w okresie rządów w Polsce Edwarda Gierka. Było to m.in. oddanie do użytku Centralnego Węzła Komunikacyjnego ("ślimaka"),  wybudowanie zespołu przychodni specjalistycznych przy ul. Wawel, czy powstanie licznych osiedli mieszkaniowych, w szczególności w takich dzielnicach jak: Śródmieście, Stary Sosnowiec, Zagórze, Środula, Pogoń i Niwka.

Zdaniem organizatorów manifestacji duże są zasługi Edwarda Gierka dla całego województwa. W jego dekadzie powstała m.in. Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, czy trasa Warszawa-Katowice - tzw. "gierkówka".

- Liczymy, iż po raz kolejny uda nam się obronić pamięć o ikonie naszego regionu i mieszkańcy Sosnowca licznie opowiedzą się za pozostawieniem nazwy ronda im. Edwarda Gierka w obecnej formie - mówią przedstawiciele sosnowieckiej lewicy.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 roku, nakłada na samorządy konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm, lub inny ustrój totalitarny, lub propagujący taki ustrój w inny sposób. Zgodnie z ustawą zmiany w nazewnictwie mają zostać wprowadzone najpóźniej do 1 września tego roku.

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran przedłuża trasę Divide. Kiedy koncert w Polsce?

Ed Sheeran w Polsce? Artysta przedłuża trasę promująca album Divide. Co z długo wyczekiwanym koncertem w Polsce?

27 czerwca 2017, 17:05
Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017: Polacy, którzy wezmą udział w wyścigu

Tour de France 2017 wystartuje już 1 lipca. Ilu Polaków pojedzie w wyścigu? Sprawdzajcie na ESKA.pl

27 czerwca 2017, 16:12
Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2: obsada. Kiedy nowe odcinki serialu?

Belfer 2 - znamy coraz więcej szczegółów drugiego sezonu serialu. Sprawdź, kto się znalazł w obsadzie i kiedy będą nowe odcinki najpopularniejszego polskiego serialu ostatnich lat. 

27 czerwca 2017, 16:06
Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna: koncert 10 lat na scenie: bilety, data, goście

Ewa Farna w tym roku obchodzi 10-lecie muzycznej działalności. Z tej okazji organizuje koncert '10 lat na scenie' z udziałem gości. Sprawdź, po ile są bilety i gdzie je kupić oraz kiedy odbędzie się jubileuszowa impreza.

27 czerwca 2017, 15:24

Już 1 i 2 Lipca Święto Morza w Międzybrodziu Bielskim!! Zapraszamy i polecamy!!Akcja partnerska

American Cars Manię czas zacząć! Start 30 czerwca! Sprawdź >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy