W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół! [AUDIO]

Zdjęcie z artykułu: W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół! [AUDIO] W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół!; W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół!
Ilustracja do artykułu W Rudzie Śląskiej mieszkańcy będą segregować… popiół! [AUDIO]

Zmiany wejdą w życie od nowego roku. Do miejsc, gdzie są paleniska węglowe zostaną dostarczone specjalne kubły na popiół. Dotyczy to domów jednorodzinnych i starszej zabudowy wielorodzinnej. Kolejną zmianą jest zniesienie obowiązku segregacji szkła na kolorowe i bezbarwne.

Nowe zasady w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta zostały uchwalone przez radnych podczas ostatniej sesji.

Segregacja będzie obowiązkowa. Osoby które nie będą się stosowały do nowych zasad recyklingu muszą się liczyć, że będzie prowadzone wobec nich postępowanie administracyjne. Oznacza to, że te osoby będą miały podwyższoną stawkę, którą płacą co miesiąc za odbiór odpadów.

- Już teraz należy wypełnić wniosek z prośbą o dostarczenie takiego pojemnika pod dom. Wynika to z tego, ze nie mamy jeszcze pełnej orientacji kto posiada takie paleniska – mówi Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej z rudzkiego magistratu.

– W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w milionach złotych – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Wprowadzona zmiana jest tylko jednym z kroków, jakie podejmujemy, aby tego uniknąć. Pamiętamy też o edukacji ekologicznej, bo najwięcej zależy od podejścia mieszkańców – dodaje.

Decyzja o segregacji popiołu wynika z wymaganych poziomów recyklingu w zakresie papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Od 2013 roku, kiedy wszedł ustawowy obowiązek segregacji próg wynosił 12% i co roku zwiększał się o kolejne 2%. - Jeżeli nie osiągniemy wymaganych poziomów miastu grożą wysokie kary finansowe. Dzięki tej zmianie miasto chce osiągnąć lepsze poziomy recyklingu – tłumaczy Kuberek.

W 2017 roku w Rudzie Śląskiej zebrano ponad 55 tysięcy ton śmieci, w tym ponad 39 tysięcy ton odpadów zmieszanych.​

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

MUNDIAL 2018 - MECZE 21.06. Kto gra w czwartek? [GODZINA, TRANSMISJA TERMINARZ]

MUNDIAL 2018 - MECZE 21.06. Kto gra w czwartek? [GODZINA, TRANSMISJA TERMINARZ]

Kto gra na mundialu 21.06.2018? Jakie mecze tego dnia? Gdzie i o której oglądać mecze na MŚ Rosja 2018? Szczegóły i dokładną rozpiskę przybliżamy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 20:15
Mecz Argentyna - Chorwacja 2018: o której i gdzie ONLINE i w TV [TRANSMISJA]

Mecz Argentyna - Chorwacja 2018: o której i gdzie ONLINE i w TV [TRANSMISJA]

Argentyna - Chorwacja to 21 czerwca jedyny mecz w ciekawej grupie D. Gdzie i o której oglądać ten pojedynek? Szczegóły przybliżamy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 19:24
Shanguy rozkręcą każdą imprezę! Piosenka King of the Jungle hitem lata 2018? [AUDIO]

Shanguy rozkręcą każdą imprezę! Piosenka King of the Jungle hitem lata 2018? [AUDIO]

King of the Jungle to kolejny singiel projektu Shanguy! Czy artyści powtórzą z tym hitem sukces singla La Louze? Oceńcie - słuchając na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 16:34
Czym handlowali Kruppowie? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Czym handlowali Kruppowie? Odpowiedź na pytanie z Milionerów

Czym handlowali Kruppowie, czyli rodzina niemieckich przemysłowców? Poprawną odpowiedź na pytanie z Milionerów publikujemy na ESKA.pl

20 czerwca 2018, 16:20

EKSTREMALNE SPORTY NA PROFIAUTO SHOW. MUSISZ TO ZOBACZYĆ!Akcja partnerska

POKAŻ SWÓJ TALENT I WYGRAJ 20 000 ZŁ!Akcja partnerska
Ładuję newsy