Jak wyrobić paszport w Katowicach: Gdzie składać wniosek, paszport dla dziecka, opłaty [INFORMATOR]

Zdjęcie z artykułu: Jak wyrobić paszport w Katowicach: Gdzie składać wniosek, paszport dla dziecka, opłaty [INFORMATOR] Gdzie wyrobić paszport w Katowicach?; EG
Ilustracja do artykułu Jak wyrobić paszport w Katowicach: Gdzie składać wniosek, paszport dla dziecka, opłaty [INFORMATOR]

Poszukujecie informacji o tym, gdzie i jak w Katowicach można wyrobić paszport? Zajrzyjcie do naszego informatora.

Gdzie wyrobić paszport w Katowicach?

Paszport można wyrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Urząd ten mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 25 w Katowicach. 

Oprócz tego działają Terenowe Delegatury Paszportowe, m.in. w Rybniku, Sosnowcu, Gliwicach czy Częstochowie. 

Jak złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu nie jest dostępny do wydrukowania w internecie. Można go wypełnić na miejscu.

Dokument musimy złożyć osobiście. W wyjątkowych sytuacjach osoby, które chcą zdobyć paszport nie muszą składać wniosku same.

  • wniosek o wydanie dokumentu osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub opiekunów wraz z pisemną zgoda drugiego z rodziców lub ustanowionego opiekuna, poświadczona za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza;
  • wniosek o wydanie paszportu osobie ubezwłasnowolnionej pozostającej pod władzą rodzicielską składają rodzice, a niepozostającej pod władzą rodzicielską składa opiekun ustanowiony przez sąd.

Dodatkowo dziecko w wieku powyżej pięciu lat i osoba ubezwłasnowolniona muszą być obecne osobiście przy składaniu dla niej wniosku o wydanie paszportu.

Paszport dla dziecka

W przypadku dziecka wniosek wypełnia jedno z rodziców lub opiekun prawny. Do wniosku trzeba dołączyć kolorową fotografię dziecka o wymiarach 35 x 45 mm (patrz zasady poniżej). W przypadku dzieci do 13. roku życia opłaty wynoszą: 30 zł lub 60 zł w razie braku dokumentu uprawniającego do ulgi, 15 zł jeżeli posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny.

Jakie dokumenty do wyrobienia paszportu

  • Wniosek musi być wypełniony czytelnie, drukowanymi literami
  • Do wniosku dołączamy kolorową fotografię paszportową o wymiarach 35 x 45 mm (wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy), twarz w pozycji frontalnej ma zajmować 70-80 proc. fotografii; możliwe są wyjątki jeśli chodzi o okulary dla osób z wadami wzroku lub nakryciami głowy zgodnymi z wyznaniem
  • Odpis z aktu małżeństwa (przy ubieganiu się o dokument po zmianie nazwiska)
  • Ważny dokument paszportowy lub dowód osobisty (do potwierdzenia tożsamości)
  • Dokument uprawniający do skorzystania z ewentualnej ulgi (np. legitymacja studenta)
  • Oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej

Opłaty za wydanie paszportu

W przypadku osób między 13. a 25. rokiem życia oraz osób powyżej 25. roku życia podstawowa opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. zł. Za paszport dla dziecka do 13.roku życia wyrobienie paszportu kosztuje 60 złotych. Dostępne są także ulgi. Dla przykładu, 50% ulgi przysługuje emerytom, rencistom, studentom czy kombatantom wojennym.

Ile trzeba czekać na paszport?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi do 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku (do 2 miesięcy w przypadku bardziej skomplikowanych spraw).

Sprawdź, czy paszport jest gotowy

Dostępna jest specjalna strona obywatel.gov.pl, na której po wpisaniu numeru sprawy możemy dowiedzieć się, czy nasz paszport jest już gotowy do odebrania.

Zobacz też: Gdzie jest burza w woj. śląskim? Tutaj sprawdzisz ostrzeżenia! [MAPY, RADAR, LINKI]​

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Dojrzały Dawid Kwiatkowski w nowym teledysku I'm With The Girl [VIDEO]

Dojrzały Dawid Kwiatkowski w nowym teledysku I'm With The Girl [VIDEO]

Dawid Kwiatkowski prezentuje światowy poziom w swoim najnowszym teledysku do kawałka I'm With The Girl. W końcu zamknie usta hejterom?

28 maja 2017, 17:24
KSW 39 - MEMY po gali MMA na Narodowym

KSW 39 - MEMY po gali MMA na Narodowym

Wielka gala KSW 39: Colosseum na Stadionie Narodowym w Warszawie za nami. Wyniki już znamy, czas więc sprawdzić, jak internauci tym razem śmieją się z zawodników MMA.

28 maja 2017, 16:32
Bruno Mars wzruszony akcją koncertową Polaków

Bruno Mars wzruszony akcją koncertową Polaków

Polskim fanom udało się wzruszyć Bruno Marsa. Amerykański wokalista był pod wielkim wrażeniem akcji koncertowej w Krakowie.

28 maja 2017, 14:43
KSW 39 - WYNIKI. Relacja minuta po minucie: Khalidov, Mańkowski, Pudzianowski, Popek

KSW 39 - WYNIKI. Relacja minuta po minucie: Khalidov, Mańkowski, Pudzianowski, Popek

KSW 39: Colosseum - WYNIKI wszystkich walk MMA 27.05.2017 prosto z PGE Narodowego w Warszawie sprawdzicie w relacji online minuta po minucie na ESKA.pl.

28 maja 2017, 00:50

Odlotowy prezent na Dzień Dziecka! Grawitacja? tu jej nie ma...Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy