Cross dla niepełnosprawnych w Świętochłowicach. To pierwsze takie miejsce na Śląsku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cross dla niepełnosprawnych w Świętochłowicach. To pierwsze takie miejsce na Śląsku 12 Cross dla niepełnosprawnych w Świętochłowicach. To pierwsze takie miejsce na Śląsku
Cross dla niepełnosprawnych w Świętochłowicach. To pierwsze takie miejsce na Śląsku / Jolanta Skwaradowska
Ilustracja do artykułu: Cross dla niepełnosprawnych w Świętochłowicach. To pierwsze takie miejsce na Śląsku [WIDEO, ZDJĘCIA]

To pierwsze takie zajęcia na Śląsku! W Świętochłowicach ruszyły zajęcia z Crossfitu dla osób na wózkach inwalidzkich. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu pod okiem instruktorów, którzy na co dzień w klubie ćwiczą MMA .

Te zajęcia pokazują, że nie ma barier! W Świętochłowicach osoby na wózkach inwalidzkich mogą ćwiczyć Crossfit! To pierwsze takie zajęcia na Śląsku a drugie w Polsce. Na pomysł wpadł świętochłowicki radny Marcin Bawej, działacz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, który sam porusza się na wózku inwalidzkim. Zajęcia odbywają się bezpłatnie, raz w tygodniu pod okiem instruktorów, którzy na co dzień w klubie ćwiczą MMA.

- Na zwykłej siłowni brakuje miejsca do poruszania się wózkiem, u nas jest możliwość podjazdu do wszystkich urządzeń, można śmiało zmienić miejsca do ćwiczenia - mówi Krzysztof Kiełkowski teren, instruktor Crossa i sztuk walki. Podczas zajęć odbywa się trening klatki piersiowej i ramion czyli mięśni, które są najbardziej potrzebne do sprawnej jazdy na wózku. Ponadto każda z osób ćwiczących jest asekurowana przez naszych instruktorów. Na zajęcia przyjeżdżają osoby nie tylko ze Świętochłowic ale z całego województwa, nawet z Częstochowy i Bielska Białej - dodaje.

- Ważne jest to, że spotykamy się w grupie osób niepełnosprawnych na wózkach, wiadomo trening treningiem ale po zajęciach możemy pogadać sobie, wymienić się doświadczeniami nie tylko z treningu - mówi Marcin Bawej, który od 15 lat porusza się na wózku. - Siedząc w domu nic nie zmienimy w swoim życiu, wychodząc do ludzi otwieramy sobie nowe możliwości. Łatwiej kogoś poznać, uaktywnić się czy znaleźć prace. Ja sam siedziałem kiedyś w domu na 2 piętrze, nie miałem możliwości wyjścia z niego. Zawsze mówiłem wypuście mnie z domu a ja sam sobie poradzę. Jak dostałem mieszkanie na parterze wtedy znalazłem pracę i uaktywniłem się sportowo - dodaje pan Marcin. 

Na świętochłowickie zajęcia z Crossu chodzą osoby, które już coś trenują ale są też początkujący. W tej chwili ćwiczy ponad 20 osób. Najmłodszy uczestnik ma 15 lat najstarszy 55. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. od 16.30 do 18.30 w Cross Świony przy ul. Szkolnej 10 w Świętochłowicach. Zapisać się można także poprzez stronę Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Z trenerem Crossu dla niepełnosprawnych rozmawiała Jolanta Skwaradowska.

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink - What About Us: kiedy premiera nowego singla?

Pink powraca z nowym singlem What About Us, do którego nakręciła już teledysk! Kiedy nastąpi premiera nowej piosenki Pink? Znamy dokładną datę premiery!

3 godz. 54 min.
Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Blue Ivy tańczy - córka Beyonce odziedziczyła talent po mamie? [VIDEO]

Do sieci wyciekło nagranie z tanecznymi popisami Blue Ivy. Beyonce i JAY-Z chyba już powoli przygotowują swoją córkę do kariery w show-biznesie!

4 godz. 40 min.
Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber ma zakaz występów w Chinach. Dlaczego?

Justin Bieber otrzymał oficjalny zakaz występów w Chinach. Czym tak podpadł tamtejszym władzom?

5 godz. 27 min.
One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

One Direction: 7. rocznica powstania najsłynniejszej grupy świata

23 lipca 2017 roku fani One Direction świętują siódmą rocznicę powstania jednej z najpopularniejszych grup w historii muzyki.

7 godz. 24 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy